Jedną z podstawowych zasad prawa pracy, która wyrażona została w art. 17 k.p. jest zasada wobec której pracodawca obowiązany jest ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Kodeks pracy jednak nie narzuca na pracodawcę obowiązku ponoszenia kosztów szkoleń pracownika.
Możliwa jest jednak sytuacja, w której strony stosunku pracy decydują się na zawarcie umowy o podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Powyższe wynika z brzmienia przepisów art. 1031 - 1035 k.p. Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych kodeks pracy rozumie zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Pracownik, który podnosi swoje kwalifikacje zawodowe posiada uprawnienie do:
Ponadto za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Pracodawca może zdecydować się na zawarcie z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe umowy szkoleniowej, określającej wzajemne prawa i obowiązki stron. Umowa o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych stanowi umowę prawa pracy, związaną z umową o pracę, lecz od niej odrębną. Umowa szkoleniowa zawierana jest przede wszystkim w celu zobowiązania pracownika do pozostawania w zatrudnieniu u pracodawcy przez określony czas po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Umowa taka powinna zostać każdorazowo zawarta w formie pisemnej i nie może zawierać postanowień, które dla pracownika byłyby mniej korzystne niż przepisy prawa pracy.
Zgodnie z treścią art. 1035 k.p. pracodawca może żądać od pracownika zwrotu kosztów szkoleń, w określonych sytuacjach na które wskazuje ww. przepis. Pracownik podnoszący kwalifikacje zawodowe:
Ponadto zobowiązanie pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych nie może dotyczyć okresu dłuższego niż 3 lata. Tym samym postanowienie umowne nakładające na pracownika obowiązek pozostawania w zatrudnieniu u pracodawcy przez okres dłuższy niż 3 lata należy uznać za mniej korzystne niż przepisy prawa pracy tym samym za nieważne.
Źródła:Poniższe artykuły blogowe przybliżą Państwu zagadnienia prawne objęte opisywanym tematem. Na blogu znajdą Państwo szereg informacji i porad, które mogą okazać się przydatne w rozwiązaniu problemów prawnych.
Jeśli potrzebują Państwo profesjonalnej, zindywidualizowanej porady prawnej – zapraszam do kontaktu z kancelarią.