Zgodnie z art. 18 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej. Jedną z podstawowych zasad prawa rodzinnego w Polsce, jest trwałość małżeństwa, co nie oznacza jednak że jest ono nierozwiązywalne. Odstępstwem od zasady trwałości związku małżeńskiego jest jego rozwiązanie poprzez rozwód.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy w art. 56 § 1 wskazuje, że: jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Z powyższego wynika, że dla orzeczenia rozwodu bezwzględnie konieczne jest łączne zajście dwóch przesłanek – zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego. Wspólne pożycie w rozumieniu art. 23 k.r.o. polega na duchowej, fizycznej oraz gospodarczej więzi małżonków, stanowiącej cel małżeństwa i umożliwiającej realizację jego podstawowych zadań. Rozkład pożycia jest zupełny dopiero wtedy, gdy uległy zerwaniu wszystkie wyżej wymienione więzi łączące małżonków /wyrok SN z 22.10.1999 r., III CKN 386/98/. Natomiast, do uznania, że rozkład jest trwały wystarczy oparta na doświadczeniu życiowym ocena, że w okolicznościach sprawy powrót małżonków do wspólnego pożycia nie nastąpi.
Poniższe artykuły blogowe przybliżą Państwu zagadnienia prawne objęte opisywanym tematem. Na blogu znajdą Państwo szereg informacji i porad, które mogą okazać się przydatne w rozwiązaniu problemów prawnych.
Jeśli potrzebują Państwo profesjonalnej, zindywidualizowanej porady prawnej – zapraszam do kontaktu z kancelarią.