Zdarzają się sytuacje, kiedy małżeństwo zostaje rozwiązane poprzez rozwód przez Sąd zagraniczny. Powyższe ma miejsce w szczególności wówczas, kiedy małżonkowie zamieszkują na terytorium innego państwa niż Polska. Wyrok rozwodowy zapadły za granicą Polski musi znaleźć odzwierciedlenie także w akcie małżeństwa w Polsce. Powstaje więc pytanie – jakie czynności należy podjąć, aby wyrok rozwodowy wydany przez Sąd zagraniczny został uznany także w Polsce?
W pierwszej kolejności wskazać wyraźnie należy, że wyroki rozwodowe wydane przez Sądy państw członkowskich Unii Europejskiej od dnia 1 maja 2004 r., uznawane są w Polsce automatycznie i wystarczającym jest przeprowadzenie procedury rejestracji rozwodu w Urzędzie Stanu Cywilnego.
Wyroki rozwodowe wydane przez Sądy państw nienależących do Unii Europejskiej, które wydaje zostały po 1 lipca 2009 r. są także automatycznie uznawane w Polsce i należy (tak samo jak w przypadku wyroku rozwodowego wydanego przez Sąd państwa członkowskiego Unii Europejskiej) przeprowadzić jedynie procedurę rejestracji w Urzędzie Stanu Cywilnego.
Wyroki rozwodowe wydane przez Sądy państw członkowskich Unii Europejskiej przed 1 maja 2004 r. lub przez Sądy pozostałych państw przed 1 lipca 2009 r. mogą zostać uznane na terytorium Polski tylko w wyniku przeprowadzenia postępowania w sądzie okręgowym, właściwym ze względu na obecne lub ostatnie miejsce zameldowania.
Art. 22 rozporządzenie Rady (WE) nr 2201/2003 z dnia 27 listopada 2003 r. dotyczące jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej przewiduje cztery przypadki, w których możliwa jest odmowa uznania orzeczenia rozwodowego.
Orzeczenia dotyczącego rozwodu, separacji lub unieważnienia małżeństwa nie uznaje się:
Pamiętaj, że jeśli rozwód nastąpił w innym kraju niż Polska, konieczne jest podjęcie odpowiednich czynności w szczególności, jeśli chcesz ponownie zawrzeć związek małżeński w Polsce.
Nie musisz przyjeżdżać do Polski – wystarczy, że udzielisz pełnomocnictwa Kancelarii.
Źródła:Poniższe artykuły blogowe przybliżą Państwu zagadnienia prawne objęte opisywanym tematem. Na blogu znajdą Państwo szereg informacji i porad, które mogą okazać się przydatne w rozwiązaniu problemów prawnych.
Jeśli potrzebują Państwo profesjonalnej, zindywidualizowanej porady prawnej – zapraszam do kontaktu z kancelarią.